Daha Önce Duymadığınız Yasaklar/ Ayşenur Okan

Tarihin hep sıkıcı taraflarını konuşuyoruz deyip sizi keyifli bir geziye çıkarmak istiyoruz. Bu yasakları daha önce duymadığınıza eminiz. Ayşenur Okan’ın ironik üslubuyla yasakların hikayesi birleşince ortaya bu keyifli yazı çıktı. İyi okumalar dileriz…

Tarihte Bugün: Sigara Paketlerini Çoraplara Saklamak Meşrulaştı

31 Ocak 1942’de çıkan bir yasaya göre öğrencilere ve gençlere sigara içme yasağı geldi. Tabi o dönemde devletin verdiği emir demiri keserdi. Ayrıca ailelerde de sistem devlet gibi işlerdi. Dede reisi cumhur, baba başbakan, amcalar bakan ve el âlem yargıç hükmündeydi. Mecliste gençlere sigara yasak edilince, tüm Türkiye’de aileler “Aile büyüklerinin yanında da sigara içmek ayıp ve saygısızlıktır.” diyerek gençlere devletin yanında olduklarını açıkladılar. Bunun üzerine ceplerinde ve ellerinde sigara paketi taşıyamayan gençler, çoraplarına paketleri sakladılar.

Tarihte Bugün: Nişanlı Öğrencilere Gümüş Yüzük Takma Yasağı Getirildi

1942 yılının 31 Ocak günü, milletvekilleri mecliste yemek yerken, 2.Dünya savaşının ülkemize etkilerinden bahsettiler. Çünkü savaşın yıkıcı yanı giyinmeden barınmaya pek çok kalemi etkilemişti. Özellikle de eğitimi sarsmıştı. Tabi bir de halk arasında yayılan “Artık liseyi bitiren, gemisini kurtarır. Mis gibi memuriyeti hazır.” anlayışı vardı. Bu durum liseli ve üniversiteli gençleri popüler hale getiriyordu. Ülkenin istikbali olan gençlere ve ailelerine yardımcı olacak bir iyilik yapılmalıydı. Düşündüler, taşındılar ve geleceği parlak gençlerin ailelerine yapacakları en büyük iyiliği buldular. Bu iyilikle nişanlanacak öğrencilere yapılan masraf  bir kalem azalacaktı. Nişanlı öğrencilerin alyans takması artık yasaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek