Uzak Mesafeleri Aşan Kitaplar: Sanal Kütüphaneler/ Hilal Tezel

Dünya globalleşen bir köydür.” sözü giderek küçülen dünyamızı ifade eden en meşhur sözlerden biridir. Global köy, Kanadalı yazar Marshall McLuhan‘la birlikte anılan bir kavram. McLuhan, özellikle elektronik iletişimin yaygınlaşmasıyla birlikte, dünyanın küçük bir topluluk gibi olacağına inanmıştı. Eh haksız da sayılmazmış. Özellikle son günlerde alışverişten eğitime pek çok işimizi internet üzerinden hallediyoruz.

Netyazı okurları için online sergileri ve müzeleri araştıran ekibimiz bu kez kütüphaneleri kolaçan etti. Tabi ki masa başından. Seçin bir kitap siz de katılın bize…

Kütüphane kavram anlamıyla, toplumsal gereksinimleri karşılamak amacıyla elde edilen bilginin toplanması, depolanması, dağıtılması işlevlerini gören hizmet merkezleridir. Kütüphane dendiğinde aklımıza kitap ödünç almak, kitaplıklar arasında dolaşmak, sayfa kokularını içimize çekmek ve daha birçok huzur veren eylem gelir. Maalesef uzun süredir gönül rahatlığı ile bu işleri gerçekleştiremesek de gelişen teknoloji ile karşımızda yeni bir alternatif var: online kütüphaneler. Bu yazımda size ulaşabileceğiniz online kütüphaneleri derledim. Keyifli okumalar…

TBMM MİLLİ SARAYLAR KÜTÜPHANESİ

TBMM’nin açık erişimli sitesinden 1147 yılından günümüze kadar yayımlanmış yazma eserlere, atlaslara, haritalara, siyaset, edebiyat ve tarih albümlerine ulaşabilirsiniz.

https://acikerisim.tbmm.gov.tr/xmlui/

İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan sitede mimari, coğrafya, hadis, fıkıh, musiki ve daha birçok konudaki arşivlere ulaşabilirsiniz.

https://islamansiklopedisi.org.tr/

T.C KÜLTÜR BAKANLIĞI E-KİTAP

Edebiyat, tarih, halk bilimi alanlarında hazırlanmış eserlere ulaşabilirsiniz.

https://ekitap.ktb.gov.tr/

DİL VE ETİMOLOJİ KÜTÜPHANESİ

Başta Türkçe kelimelerin kökenlerine ilişkin eserler ve Türkçe-Farsça çeviriler olmak üzere birçok farklı türdeki esere ücretsiz olarak erişebileceğiniz bir site.

http://turuz.com/

ULUSLARARASI ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

Site kurucularının amacı, dünyanın her yerindeki çocukların basılan bütün kitaplara ulaşabilmesidir. Bu doğrultuda birçok eseri çocuklar için online platforma taşımışlardır.

http://en.childrenslibrary.org/index.shtml

INTERNET ARCHIVE

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Internet Archive, internet sitelerinin ve diğer kültürel eserlerin dijital biçimde bir kitaplığını oluşturuyor. Bünyesinde yaklaşık 28 milyon kitaptan başka 475 milyar web sitesi, milyonlarca video ve ses kaydı kısacası aradığınız her şeyi barındırıyor.

https://archive.org/

KONUŞAN KİTAPLIK

Görme engelliler için sesli kitap imkanı sağlayan sitede yüzlerce kitap bulunuyor. Tek yapmanız gereken siteye ücretsiz bir şekilde kaydolmak.

https://konusankitaplik.mkutup.gov.tr/

DÜNYA DİJİTAL KÜTÜPHANESİ

193 ülkeden yaklaşık 20 bin kitaba ulaşabileceğiniz bu sitede sadece tek bir kavram, tarih, olay yazdığınızda karşınıza alakalı bütün eserler geliyor.

https://www.wdl.org/en/

GUTENBERG

ABD kaynaklı olan web sitesinde, telif hakları dolmuş kitaplar ücretsiz bir şekilde okuyucular ile buluşuyor.

http://www.gutenberg.org/

OPEN LIBRARY

Internet Archive tarafından hayata geçirilen projenin amacı dünya üzerinde basılan tüm kitapları bir araya toplamaktır. 20 milyondan fazla kitap bulunan sitede telif hakları dolmuş kitaplara sınırsız şekilde ulaşırken, telif hakları dolmamış kitaplara ücretsiz şekilde üye olarak ulaşabilirsiniz.

https://openlibrary.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek