Polisiye Romanların Unutulmaz İsmi Agatha Christie/ Editör

Yazdığı seksen sekiz romanla Polisiyenin Kraliçesi unvanını alan Agatha Christie’yi yakından tanımak ister misiniz?

Agatha Christie 5 Eylül 1890 yılında Devon’da dünyaya geldi. Tam adı Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan’dır. Henüz küçük bir kız çocuğuyken bebeklerle oynamak ya da onlara kıyafet giydirmek yerine annesi tarafından yazmaya teşvik edildi. Evde eğitim gören Agatha 16 yaşında şan ve piyano dersleri alması için Paris’e gönderildi.

24 yaşına geldiğinde bir doktorla evlenip Fransa’ya yerleşti. O dönemde okuduğu dedektiflik romanlarından ilham alarak yazmaya başladı. Eşi 1926 yılında genç bir kadına âşık olduğunu itiraf edince yolları ayrıldı.

Edebiyatta ilk kadın dedektif olan Miss Marple’ın da yaratıcısı olan Agatha’nın eserleri dünyada 113 dile çevrildi. 1926 yılında tam 11 gün boyunca ortadan kaybolan Agatha’nın bu on bir günü İstanbul’da geçirdiği sık sık söylense de bu bilgi kesinleşmemiştir.

Agatha’nın ikinci eşi bir arkeologdu ve Agatha bol bol dünyayı gezme fırsatı buldu. Zaten eşi Max’la da Ortadoğu’ya yaptığı bir gezi sayesinde tanıştı. Hayatının kısa bir döneminde romantik tarza yoğunlaşsa ve Mary Westmacott takma adıyla yazsa da Agatha’nın kendini bulduğu alan elbette polisiye oldu. İlk dedektif romanı Styles’daki Esrarengiz Olay)’dır. Daha sonra kırkı aşkın romanda karşımıza çıkacak olan ünlü Belçikalı dedektif karakteri, Hercule Poirot’u ilk kez kullandığı kitabıydı. Kitap, çeşitli yayın evinlerinden geri çevrildi. Daha sonra 1920 yılında Bodley Heidi Yayınevi tarafından kabul edildi. Hayatının en verimli dönemini 1930’larda geçiren yazar bu yıllarda peş peşe eserler verdi.

Avrupa’da İncil ve Shakespeare’den sonra en çok okunan yazar 12 Ocak 1976 yılında İngiltere’de yaşamını yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek