Irkçılık Karşıtı Bir Aktivist: Joan Trumpauer Mulholland/ Vildan Kınalı

Size Amerika’da siyah-beyaz çatışmasının en yoğun olduğu günlerde yaşamış bir kadından bahsetmek istiyoruz: Joan Mulholland . Genç yaşta ırkçılığa karşı direnen bu ismi diğerlerinden ayıran en önemli farksa bir beyaz olan Mullonhand’ın kendi için değil siyahi vatandaşlar için bu çabayı göstermesi. Gelin Mulholland’ın hikayesine birlikte göz atalım…

Siyah-beyaz ayrımına karşı yapılan oturma eylemine katılan ilk beyaz olarak tanınan Joan, çocukluğunu Washington’da geçirir. Joan, düzenli olarak kiliseye ve pazar okuluna gitmektedir. Fakat burada ezberletilen ayetlerdeki ahlak anlayışıyla, ailesinin günlük yaşamdaki ayırımcı tutumlarının zıtlık oluşturduğunu daha o yaşlarda fark eder. Aynı zamanda, ırklar arasındaki ekonomik dengesizlik de dikkatini çekmektedir. Sosyal ve ekonomik olarak kötü durumda olan siyahiler için ne yapabileceğini daha o zamanlar düşünmeye başlamıştır. Kendi kendine o insanlar için bir şeyler yapacağına söz verir.

Joan yirmi üç yaşına geldiğinde, ırkçılığa karşı oluşturulmuş Sivil Haklar Hareketi’nin faaliyetlerine katılır. Bundan dolayı ailesiyle gerginlik yaşar. Annesi Joan’nın beyaz ırktan biri olarak değerlerini kaybetmesinden korkmaktadır. Onların baskısı ile Duke Üniversitesi’ne kaydını yaptırır. Fakat yaşadığı anlam arayışından dolayı bu okula hiç ısınamaz.

1960 baharında çok ses getirecek olan “Oturma Eylemleri” ne katılır. Beyaz olarak eylemlere katılması anlamsız bulunur ve tutuklanır. Joan hapishane günlerini anlatırken oradaki siyahların bile kendi içlerinde ayırımcılığa uğradığını anlatır.

Amerika’da siyah-beyaz çatışmalarının en yoğun zamanlarında yaşayan Joan’a, katıldığı eylemlerden dolayı “Beyaz zenci” denilmeye başlanır. Ailesi onu dışlar ve zenci karşıtı “Klan” tarafından infaz için sürekli takip edilir. Annesi onun bir tarikat tarafından kandırıldığına inanmıştır.

 Joan Trumpauer Mulholland elliden fazla oturma eylemine katılmış, yaralanmış, tutuklanmış ve idam cezasına çarptırılmış bir mücadelecidir. Bu eylemler esnasında yolu Martin Luther King ile de kesişmiştir.

 2014 yılında Joan Trumpauer Mulholland adında bir vakıf kurulmuştur. Vakıf, halen ırkçılık ideolojisinin ancak eğitimle değişebileceğine inanarak bu yönde faaliyetler göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek