Harry Potter’ın Yazarı J.K. Rowling’e Tepkiler Dinmiyor/ Ayşegül Uyar

Joanne Kathleen “Jo” Rowling veya bilinen adıyla J.K. Rowling, Harry Potter adlı fantastik roman serisinin İngiliz yazarı. J.K Rowling, hormon tedavisini bireyin cinsel yönelimini psikolojik müdahalelerle değiştirme uygulamaları olarak bilinen dönüşüm terapisine benzettiği ve yalnızca kadınların adet gördüğünü söylediği açıklamalarının ardından LGBT aktivistleri tarafından transfobi ile suçlandı.

Jo Rowling 1965 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Fransız dili ve edebiyatı alanında aldığı lisans eğitiminin ardından insan hakları örgütünde çalışmaya başladı. Rowling, Harry Potter serisiyle haklı bir üne kavuşsa da Potter onun ilk romanı değildi. İlk kitabını 1994 yılında işsizlik maaşıyla geçindiği sıralarda tamamlandı. H. Potter serisi dışında dört romana daha sahip olan yazar polisiye türündeki üç romanını Robert Galbraith mahlasıyla yazmıştı.

Joanne’nin yayın dünyasında J.K. Rowling olarak tanınmasında ilk yayımcısı Bloomsbury’nin etkisi yadsınamaz. Erkeklerin kadın yazarlara önyargılı yaklaşabileceğini düşünen yayımcı onun ismini kısaltarak J.K. Rowling şeklinde yazılmasını istemiştir.

Yazdığı Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarken Rowling de kitabıyla birlikte meşhur oldu. Ülkemizde Ülkü Tamer, Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu gibi isimler tarafından çevrilen seri büyük bir ilgiyle okundu. Kitap yazarak zengin olan ilk yazar unvanına da sahip olan Rowling ise bugünlerde eski keyfini kaybetmiş durumda.

J.K Rowling, hormon tedavisini bireyin cinsel yönelimini psikolojik müdahalelerle değiştirme uygulamaları olarak bilinen dönüşüm terapisine benzettiği ve yalnızca kadınların adet gördüğünü söylediği açıklamalarının ardından LGBT aktivistleri tarafından transfobi ile suçlandı.

Cinsiyet değiştirmek için hormon tedavisi gören trans bireylere işaret eden “regl olan insanlar” tabirinin medyada sıklıkla kullanılmasını ve “kadın” kelimesinin kullanılmamasından duyduğu rahatsızlığı belirten yazar tepkileri durduramadı. “Bugünlerde her şey için farklı bir terim kullanılıyor. Regl olan insanlar demek yerine neden kadın demiyorsunuz?” diyen yazar bir süre önce twitterdan paylaştığı mesajlarda, trans bireylerin haklarını desteklediğini ancak biyolojik cinsiyetin silinmemesi gerektiğini düşündüğünü belirtmişti. “Transları tanıyor ve seviyorum ama cinsiyetleri silmek hayatımızda birçok önemli tartışmayı yok edecek.” Diyen Rowling cinsiyet karşıtı kesimleri kızdırdı.

Rowling’e tepki gösteren isimler arasında Fantastic Beats filminde rol alan Eddie Redmayne, farklı projelerde birlikte çalıştığı Emma Watson, Evanna Lynch gibi isimler de yer alıyor. Başta tepki gösteren isimler arasında yer alsa da Eddie Redmayne daha sonrasında artan tepkiler ve Rowling’e karşı ağır ithamları iğrenç ve nefret dolu olarak tanımladı. Rowlinge yöneltilen ithamların ağır ve endişe verici olduğuna kendi sosyal medya hesabında değindi. Tepki gösteren oyuncular arasında Harry Potter’da Harry’e hayat veren oyuncu Daniel Radcliffe’ de var. Tepkilerin dozunu artıran okurlar Harry Potter’ın yazarının Daniel olarak anılmasını bile istediler. J.K. Rowling; açıklamaları nedeniyle Harry Potter kitaplarına bakışları zedelenen insanlardan bu kitapların kendilerine yaşattıkları deneyimlere sarılmalarını ve okuyucu ile kitap arasındaki kutsal bağı koruyarak, bu açıklamaların ona zarar vermesine izin vermemelerini istedi.

Harry Potter’in 20. Yıldönümü münasebetiyle 1 Ocak 2022’de HBO Max’te prömiyer yapacak. Harry Potter filmlerinin tamamının yayınlanacağı, özel röportaj ve sohbetlerin olacağı programa Rowling davet edilmedi. Haberlere göre Rowling, bundan sonraki yeni içerik ve buluşmalarda yer almayacak. Filmin başrollerinde yer alan Radcliffe, Watson ve Grint , Rowling’in trans topluluğu hakkındaki sözlerine karşı konuştu. Radcliffe, The Trevor projesiyle ilgili olarak “trans kadınlar kadındır” ifadesini paylaşan bir makale yayınladı.

Trans bireyler tarafından ölüm, tecavüz ve bombalama tehditleri aldığını belirten Rowling yazdığı uzun mektubunda twitterda incelikli bir tartışma yürütebileceğini zannetmekle hata ettiğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek