ABD Kongre Üyeleri Arasında Büyük Tartışma/ Ayşegül Uyar

ABD’nin ilk kadın vekillerinden Somali asıllı İlhan Omar, 2018 yılında ilk siyahi kadın ve temsilciler meclisine seçilen ilk iki Müslüman Amerikalı kadından biri olarak ABD tarihine geçmişti. Son günlerde aşırı sağcı Cumhuriyetçi Lauren Boebert ile girdiği tartışma yüzünden gündemde olan Omar, çok sayıda tehdit mesajı aldığını belirtti.

İlhan Omar henüz sekiz yaşındayken ailesiyle beraber Somali’den kaçarak Kenya’ya sığındı. 1990’lı yılların başında ailesiyle ABD’ye yerleşen Omar ve Filistin kökenli Rahida Tlaib 2018 seçimlerinde ilk Müslüman kadın vekiller oldular.

Ekim ayının ortasında ofisine şüpheli bir paket ve tehdit notu gönderilen Ilhan Omar, yaptığı açıklamada “Ofisime gönderilen şüpheli paketin üzerinde ‘Ataerkillik yeniden yükselecek mutlu Noeller!’ notu vardı.” Dedi. Meclis üyesi olduğu 2018 yılından bu yana çok sayıda nefret söylemine ve şiddet içerikli mesaja muhatap olan Omar, bu tehditlerin seçmenlerine hizmet etmesine mani olamayacağını her fırsatta dile getirdi.


İsrail’in Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerini eleştirdiği için Siyonist grupların hedefi haline gelen Omar son olarak Colorada Temsilcisi Lauren Boebert tarafından terörist olmakla suçlandı. ABD kongresinde Cumhuriyetçi ve Demokratlar arasında süregelen tartışmalara bir yenisi böylece eklendi.
Ilhan Omar’ın da bulunduğu bir etkinlikte kendisine doğru koşan bir polis gören Lauren, Omar’ı kast ederek “Sırt çantası yok, bir şey olmaz dedim sonra da cihat timi bugün de gelmiş.” İfadelerini kullanarak mevkidaşı Omar’ı rencide edici sözler kullanmıştı.
Lauren Boebert’in islamofobik yorumlarına ve Omar üzerinden yaptığı gerçek dışı iddialara rağmen özür dilememesi ise gözden kaçmadı.  Kendisini telefonlar arayarak nefret içerikli söylemlerine devam eden Lauren’in yüzüne telefonu kapattığını belirten Omar, “Aynı fikirde olmadığımız kişilerle, saygı çerçevesinde ilişki kurmanın yararına inanıyorum. Ancak bu anlaşmazlık tamamen bağnazlık ve nefretten kaynaklanmıyorsa yararlıdır.” İfadesini kullandı.
Tepkiler üzerine bir açıklama yapan Lauren Boebert kamuoyuna yaptığı özrün Omar tarafından kabul edilmediğini ve yeniden özür dilemesinin istendiğini söyledi. Buna karşın Lauren, Yahudi karşıtı, polis karşıtı ve ABD karşıtı söylemleri sebebiyle Omar’ın da özür dilemesi gerektiğini savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek