Çocuklarından İlham Alan Ressam: Emile Munier/ Rana Tunceroğlu

Rana Tunceroğlu, Fransız Ressam Emile Munier’in hayatını araştırdı, çocuklarından ilham alarak çizdiği tablolarını Netyazı için derledi….

Emile Munier 2 Haziran 1840’ta Paris’te dünyaya gelmiş ve ailesi ile birlikte St Marcel’de yaşamıştır. Babası Pierre François Munier, National des Gobelins İmalathanesi’nde döşeme ustası, annesi Marie Louise Carpentier ise kaşmir kumaş fabrikasında parlatma işi ile uğraşmaktaydı.

İki kardeşi olan Emile’nin ağabeyi François ve küçük kardeşi Florimond da tıpkı Emile gibi sanatsal yönden yetenekliydiler ancak okula gittikleri dönemden sonra François babasının mesleğini devam ettirmiş, Emile ise sanat hayatına atılmıştı.
Sanat eğitimi hayatında Abel Lucas adlı profesörden uzun zaman boyunca eğitim almış ve profesörün kızı Henriette Lucas ile 10 Ağustos 1861 yılında evlenmiş, bu evlilikten Henri adında bir oğlu olduktan kısa bir süre sonra karısı Henriette ölmüştür. Karısı öldükten sonra yakın arkadaşları olan Sargine Augrand ile evlenmiş ve bu evlilikten de Marie adında bir kızı olmuştur.

Eserlerindeki başarı nedeniyle çeşitli ödüller alan Emile’in, başlıca ilham kaynağı çocukları olmuştur. Meslek hayatına eğitimler vererek devam etmiş, son anına dek eserlerini sevenleri ile buluşturmuştur.

Son çizim eğitimini de öğrencilere verdikten birkaç gün sonra 29 Haziran 1895’te Cumartesi sabahı saat 9’da ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek