Dünya Kız Çocukları Günü: 11 Ekim/ Rana Tunceroğlu

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü her yıl dünya çapında anılan bir gündür. 2012 yılından itibaren BM kararıyla, kız çocuklarının değerinin anlaşılması, bu anlamda toplumlara farkındalık kazandırılması için anılmaya başlanmıştır.

2012 yılından itibaren resmiyete geçmiş olsa da bizler için Hz. Adem ile Hz.Havva’dan bu yana kız çocukları da her çocuk gibi değerlidir ve değerli olmaya devam edecektir.

Bu minvalde Resulullah (s.a.v) de birçok nasihatler etmiş, kız çocuklarının göz bebeği olduğunu sık sık vurgulamış, cahiliye toprağının altından çıkarıp omuzları üzerinde yükseltmiştir. Nitekim Efendimiz (s.a.v), “Kim üç kız yetiştirir, eğitim ve öğretimlerini güzel yapar, iyi davranır ve evlendirirse; cenneti hak eder.” buyurmuş, Ebu Katade’nin naklettiğine göre de kızı Zeyneb’ten olan kız torunu Ümame’yi omuzlarında taşırken halka namaz kıldırmıştır.

Çocukların çocuk olarak en güzel bakışlara, sımsıcak tebessümlere muhatap olması dileğiyle…  Sizleri farklı ülkelerden seçtiğimiz fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.

-afrika-

-suriye-
-afganistan-
-doğu türkistan-
-filistin-
-etiyopya-

-hollanda-
-hindistan-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek