2.Dünya Savaşı Afişleri: Rusya/ Ayşenur Okan

Bir savaşı kazandıran şey top, tüfek asker midir yoksa cephedeki askere inanan insanların varlığı mı? 2. Dünya savaşı tüm hızıyla sürerken savaşa katılan devletlerin hiç bırakmadıkları şeylerden biri propaganda afişleri olmuştur. Ayşenur Okan bu yazısında Rusya’nın savaş afişlerini sizler için derleyip yorumladı. Keyifli okumalar dileriz…

SAVAŞIN TOPLUMSAL SİLAHI: ŞİİR

2.Dünya Savaş’ında Müttefik Devletlerin rüyası Hitler’i yok etmektir. Rüyaların ve hayallerin en etkili anlatımı ise şiirdir. Bu nedenle SSCB yani Rusya’nın afişlerinde propaganda şiirleri dikkat çeker. Örneğin Hitler, açtığı tarot falında maça kızını çeker. Maça kızı tarot falında ölüm demektir. Böylece Hitler aynada beliren ölümüyle yüzleşir.

EN YİĞİT ASKER BİZİM ASKER

Savaştan zayıf düşen halka moral olması amacıyla SSCB afişlerinde Alman askerleri ve Hitler çelimsiz bir vücutla resmedilir. Böylece halkın nazarındaki dik duruşlu, güçlü Alman imajı yerilmeye çalışılır. Bunun yanı sıra afişlerde ana vatana saldıran Nazilerin yaptığı gaddarlıklar anlatılır. Böylece yiğit Sovyet askerlerinin vatanlarını canları pahasına koruyuşları halka gösterilerek onlara da moral verilir.

VİCDAN İÇİN SOSYALİZM

 Savaşların masum yüzü çocuklardır. ” Çocukların cılız seslerine kulak ver ve onu faşistin elinden kurtar” sözleriyle tasvir edilen afiş insanların vicdanlarına dokunur. Çünkü faşistlere karşı savaş vicdani bir eylemdir.

KADIN ERKEK EL ELE HEP BİRLİKTE ZAFERE

SSCB afişlerinde kadın 2. Dünya Savaşının kahraman figürüdür. Savaşa katılan kadınlar erkeklerle eşittir, güçlüdür ve direnişçidir. Cephe önünde veya arkasında ülkesine omuz verendir. Yaptığı fedakârlıklarla ülkesini onurlandırandır. Bu yüzden afişlerde kadınlara da yer verilir.

 SEN OLMADAN ASLA: STALİNGRAD

Alman ve Rus afişlerini bir dönem Stalingrad savunması süsler. Almanlar için Stalingrad Rusya’ya açılan kapıdır. SSCB içinse Rus topraklarının son kalesi Stalingrad’dır. Almanların kuşatması soğuk havaya rağmen bitmez. Bitmeyen kuşatma şiddetli bir savunmayı beraberinde getirir. Günler boyu süren patlamalar kuşların ötüşünü dahi susturur.  Filmlere, şarkılara konu olacak bu savunma SSCB’nin zaferi ile sonuçlanır.

YAZININ BİRİNCİ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İSTERSENİZ LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek