Unutulmaz Filmlerden Replikler/ Rana Tunceroğlu

Bir film izlesem ama ne izlesem diyorsanız Rana Tunceroğlu’nun netyazı için seçtiği filmlere kısaca göz atabilir, kendiniz için iyi bir seçim yapabilirsiniz.

ÇINAR AĞACI:

Handan İpekçi’nin, aile kavramını bir çocuğun gözünden anlattığı uzun metrajlı filmidir. İzleyenlere aileyi bir arada tutan değerleri nahif şekilde aktaran film, 2010 yılında Medya Vizyon tarafından çekilmiştir.

KİTAP HIRSIZI:

2013 yılında izleyici ile buluşan aynı isimli kitaptan uyarlanan bir filmdir. Ailenin manevi kızı olan Liesel’in ve sığınmacı Max’in kitaplarla olan derin bağını sunmaktadır.

BENİM ADIM SAM:

Sam, beyninde gelişme problemi olan ve 7 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan bir babadır. Eşi onu terk etmiş, kızı ile yalnız kalmıştır. 2001 yılında sinemalarda izleyici ile buluşan film, tüm engellere rağmen mutlu bir aileye ve güzel bir çevreye sahip olan Sam ve kızının hikayesini anlatmaktadır.

CAN DOSTUM:

Will Hunting genel insanlardan çok daha yüksek bir IQ’ya sahiptir. Buna rağmen hayatını temizlikçilik yaparak ve kitaplara dalarak geçirmektedir. Çözülmesi neredeyse imkansız bir matematik sorusunu çözmesiyle keşfedilecektir.

Son derece etkileyici bir başarı öyküsü sunan film, başarısını Akademi Ödülleri’nde kazandığı Oscar heykeli ile de taçlandırmıştır.

UZAKTAKİ ANILAR:

2002 yılında izleyiciyle buluşan film, sessiz ve kendi halinde olan Jamie adındaki bir kızla, çetenin içinde takılan Landon Carter’in aşkını konu edinmektedir.

BARAN:

İran’ın ünlü yönetmeni Majid Majidi yapımı olan Baran, Afganistanlı Rahman’ın ve Lateef’in hikayesini, etkileyici bir perspektif ile sunmaktadır. Sinemasıyla birçok klişe kavrama meydan okuyan ve eleştiri sunan Majid Majidi, Baran filmi ile de pek çok festivalde çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

SİYAH:

2004 yapımı Siyah, ne görebilen ne konuşabilen ve duyabilen Michelle’in ve onu eğitmeye gönüllü olan Debraj Sahai adındaki öğretmenin hikayesini anlatmaktadır.

Film, 20.yy.’ın başlarında yaşamış olan Helen Keller’ın hayatını anlattığı otobiyografik eseri ‘’The Story of My Life’’ adlı kitabından uyarlanmıştır.

ESARETİN BEDELİ:

Esaretin Bedeli, umudun insanı diri tutan ve hayatı yaşanılabilir kılan yegane dost olduğunu, Andy ve Red isimli mahkumun parmaklıklar ardında kurduğu yaşanılabilir dünyayı anlatmaktadır.

1994 yapımı film, tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

HAYAT GÜZELDİR:

Hayat Güzeldir, Guido’nun tüm engellere rağmen umudunu asla kaybetmediğini, mutlu ailesinin Yahudi olması nedeniyle esir kamplarına götürülmesini ve orada hayata yeniden nasıl tutunmaya çalıştıklarını anlatır. Oğluna savaşın ve esir kampının bir oyun olduğunu söyleyen Guido, olumsuzluklara rağmen umudun var olduğunu izleyiciye kanıtlamaktadır.

Film, Akademi’nin de büyük ilgisine nail olup, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik olmak üzere üç dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek