Starfield Kütüphanesi/ Latife Khatri

Kütüphanede zamanın nasıl geçtiğini bilemem, kitap kokuları arasında kaybolurum diyenler burada mı? Latife Khatri, Güney Kore Seul’de bulunan Starfield Kütüphanesini gezdi, gözlemlerini Netyazı için kaleme aldı.

Bir alışveriş merkezi düşünün ve bu alışveriş merkezi içinde Dünya’nın en büyük kütüphanelerinden biri olduğunu hayal edin. Asyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan COEX, içindeki devasa kütüphane ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Mayıs 2017 de COEX listesine eklenen bu büyük proje ile Starfield adındaki gösterişli kütüphane hizmete açıldı. Burası halka açık ve ücretsiz bir kütüphane.

Gangnam Seul’de bulunan COEX Alışveriş merkezi Asya’daki en büyük yer altı alışveriş merkezi olarak hem yerel hem de uluslararası markalar içeren yüzlerce mağazasıyla, yemek ve diğer eğlenceli alanlarındaki çeşitli işletmeleriyle parası olan insanlar için tam bir savurganlık yuvası diyebiliriz. COEX ayrıca 40 bin çeşit deniz canlısına ev sahipliği yapan kocaman akvaryumuyla da ünlüdür.

Güney Kore’nin En Büyük Akvaryumu

Starfield, dijital ve basılı olarak yaklaşık 50.000 kitap ve dergiden oluşan büyük bir koleksiyona sahip. Dilerseniz kitapların elektronik versiyonlarını tabletinize yükleyebilirsiniz. Kitapların bir çoğu Korece olsa da İngilizce kitap bulmak da mümkün. Kütüphanenin etrafında ise kitaplarınızı rahatça okuyabileceğiniz kanepeler, sandalye ve masalar bulabilirsiniz.

Muhit olarak hem yerel halkın hem de turistlerin kolaylıkla ulaşabileceği konumdaki bu kütüphane bir araya gelip kitap okumak için yada alışveriş molası verip dinlenmek için durak olma fikriyle turistlerin de epey ilgisini çekmektedir. İşin iyi yanı, ne kadar kalabileceğinize dair bir zaman sınırlaması olmamasıdır.

Starfield Library yaklaşık olarak 2800 metrekare alan üzerine kurulmuştur

Starfield ortalama bir kütüphanenin çok üstünde, klişelerden oldukça uzak, kendine has kalabalığı ile göz zevkinizi doldurmaya yetecek bir kütüphane. En huzurlu yer diyemesek de kalabalık, hareketli ve telaşlı bir alışveriş merkezinin ortasında böyle bir kitap cennetine sahip olmak sizce de hayran olunası değil mi?

Kütüphanede saatlerce kalmak, istediğiniz kitabı alıp okumak ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek