İlişkilerin Emniyet Kemeri: Esneklik/Niyazi Eres*

Esnek olmak, “duvara çarptığınızda” alternatif çözümler üretebilmektir. Karşılaştığınız herhangi bir sorun karşısında ya da hayata bakış açınızda esnek olmamak, başarısız bir hayat yaşamanıza sebep olur.

Çelik sert, esnek olmayan yapısıyla kırılgandır, demir ise yumuşak ve esnektir, şekillendirilebilir. Esnek olmak, engelleri aşmayı kolaylaştırır. Esnekseniz, engelin üzerindeki en küçük bir geçişten dahi geçebilirsiniz. Esnek bir düşünce yapısının aşamayacağı engel yoktur. Niyazi Fırat Eres, bir ilişkide esnekliğin sağladığı avantajları bu yazıda anlattı.

Esneklik, değişimler karşısında, problemler karşısında, hayatın karşısında bocalamamak için şarttır. Esnek bir bakış açısı, kimsenin göremediğini görmenize yardım eder. Bakış açısını değiştirme becerisi, kişinin sorunları, hayatı farklı açılardan görebilme becerisi ve kapasitesi, ancak esnek bir zihinle beslenir.

Esnek bir zihnin faydası, tam anlamıyla insani değerlere ve başarılara ulaşmamız için tüm hayatı kucaklamamıza yardım etmesidir.

Esnek olmak demek, taviz vermek, kontrolü elden bırakmak, disiplinden uzaklaşmak demek değildir. Aksine kontrolü ele almak demektir. Esnek olmak, esnek düşünebilmek bir başarı sanatıdır. Düşünce tarzı ve yaklaşım açısından esnek davranmak tüm seçenekleri görebilme, değerlendirebilme imkânı sağlar.

Tabiatta insanın yaşama dersleri çıkaracağı pek çok olay vardır. Bunlara vakıf olmak kişiyi bilge kılar.

Şiddetli fırtınalar sonrasında bir ormanda ayakta kalan ağaçlar, esnek olanlardır. Çam ağaçları esnektir ve onların köklerinden söküldüklerini, kırıldıklarını görmezsiniz. Çınar ağaçları ise kalın gövdelerine rağmen esnek değillerdir. Görkemli ve kalın çınar ağaçları fırtınalarda sökülürken, çam ağaçları, fırtınanın yönüne doğru esnek bir şekilde hareket ederler.

Hayatta her an esnek olmak kişinin yaşama ve başarı şansını artırır. Başarı için, bir dinamizm içerisinde esnek olmak gerekir. Statik bir görüş başarıyı getirmeyecektir. Esneklik ise seçenekleri çoğaltacaktır.

Gerek hayatın bütünü, gerekse hayatın bütünün oluşturan parçalarından olan iş, aile, sosyal hayat ve diğer parçalar, zaman içinde değişken şartlarla karşımıza çıkarlar. Bunlar karşısında esnek bir yapı oluşturmak hayatımızı yaşanabilir hale getirecektir. Böylece stres, sıkıntı, sağlığın bozulması, işlerin aksaması gibi durumlar bizden uzak duracaktır.

Hızlı teknolojik değişimler ve küreselleşme göz önüne alınırsa; eğitimin ve planlı çalışmanın yanında esnek becerilerin ve bilgi kullanımının da ne kadar gerekli olduğunu görebiliriz.

Esneklik, bir başarı stratejisidir. Dediğim dedik ve inatçı bir yapısı olan insan değişken koşullara yeterli ve gerekli tepkiyi veremez. Esneklik gösterebilen insanlar ise, değişen şartlar karşısında hemen pozisyonunu alarak uygun ve gerekli tepkiyi verirler.

Şimdi kolayca uygulayabileceğiniz bir test yapalım: evinizde bulunan bulaşık süngerini boyutlarından çok daha küçük şeye sığdırabilme testi olacak bu. Süngeri alın ve onu bir şişenin dar ağzından içeri sokun. Bunu yapabilmeniz tamamen süngerin esnek yapısından kaynaklanır. Aynı sünger bu yapısı sayesinde size su taşıma imkânı da verir. Çünkü süngerler kendi ağırlıklarının kat kat fazlası suyu bünyesinde tutabilirler. Bunları yapmak süngere bir zarar vermez.

Esneklik, kişinin yeni düşüncelere de açık olmasını sağlar. Esnek düşünen insanın zihni, bir su gibi akıcı ve berraktır. Esnek ve sağlıklı bir şekilde düşünüp davranmak önce düşünmeyi düşünmekle başlar. Bu insanlar için bir problemin çözümü için tek bir yöntem yoktur. Yolun bittiği yerde yeni yollar keşfederler.

Esneklik güç demektir, dayanıklılık demektir. Örümcek ağları esnek yapıları sayesinde dünyada ki en güçlü yapılardan biridir. Kurşungeçirmez ürünler teknolojisi bugün örümcek ağlarının müthiş esneklik yeteneğinden ve yapısından ilham almaktadır.

Yüksek binalara bile dayanıklılığı veren esneklikleridir.

“Dediğim dedik çaldığım düdük” tarzı bir yaklaşım, ancak egoyu tatmin eder ve diktatörlüğü ortaya çıkarır.

Ne kadar esnek ve hızlı düşünürseniz o kadar sorunlara ve olaylara farklı bakar, farklı görür ve farklı çözümler, farklı sonuçlar elde edersiniz.

Zihinsel sağlığımız için inanç ve davranışlarımız önemlidir. Esneklik, zihinsel olarak da sağlığımızı korumamızda yardımcı olacaktır. Dogmatik bir inanç ve davranış, zihinsel sağlığı bozacağı gibi hayatımızda başarı ışıklarının aydınlığını da karartacaktır.

“Esnek düşünce ve davranışlar, insanı bilgeliğe götüren bir erdemdir.”

Başarılı olmak için dediğim dedik düşüncesiyle değil, kendinden öncekilerin tecrübe ve bilgilerinden, ait olunan ekibin fikirlerinden istifade eden, soru sormaktan çekinmeyen, fikirlerini usulüyle ortaya koyan, esnek olan akılcı bir yol izlenmelidir.

Yazan: Niyazi Fırat Eres

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek