Büyü Üstadı/ Jack London

Tüm zamanların en üretken yazarlarından sayılan Jack London 12 Ocak 1876’da San Francisco’da doğdu. Çocukluğu büyük sıkıntılar içerisinde, işçilik yaparak geçti. Beş yaşında okuma yazmayı öğrendi, Fırsat buldukça hep kitap okudu. Orta okulu bitirmeden bıraktı. On yedi yaşında Japonya’ya gitti. Fok avlayan bir gemide tayfa olarak çalıştı.

Amerika’ya geri döndüğünde okulunu bitirip liseye yazıldı. Okul dergisinde Japon Kıyılarında Tayfun‘u yazdı. Üniversiteye maddi imkansızlık sebebiyle gidemedi. Çareyi altın aramakta buldu. Bu yolculukta hastalandı ve ön dişlerini kaybetti. İyileşince  Oakland’a döndü bir dergide yazmaya başladı. Öyküleri beğenilince kitaplaştırdı. Kısa öyküler ustası olan Jack London, Martin Eden, Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı, Demir Ökçe gibi Dünya klasiği sayılan eserler yazdı.

Her fırsatta sosyalist olduğunu söyleyen yazar, Amerika’ da yazarak milyoner olan ilk kişiydi. Gazetecilik de yapan London iki kez evlendi. İkinci eşiyle bir çiftlik kurdu. Kırk yaşında belki de alkol bağımlılığı sebebiyle hastalandı ve öldü.

Büyü Üstadı isimli bu hikayede Jack London, Kızılderili yaşamına ve onlar arasında meşhur olan şaman büyülerine değinmiştir.


Kurmaca üzerine çalışanlar, bu eserle iyi bir öykünün basamak basamak nasıl kurulduğunu; iyi bir hikaye dinlemek isteyenler de aradıklarını bulacaktır.
Akın Altan’ın harika seslendirmesiyle paylaştığımız büyü Üstadı’nı dikkat ve merakla dinlerseniz hırsızın kim olduğunu öğrenebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek