Boston Public Library/ Latife Khatri

Latife Khatri ABD’nin ilk ücretsiz Halk Kütüphanesi ünvanına sahip Boston Kütüphanesini gezdi, Netyazı için yazdı…

1848’de kurulan Boston Halk Kütüphanesi (BPL), 1854’te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk ücretsiz halk kütüphanesi olarak kapılarını açtı. (Boston’daki Athenaeum kütüphanesi daha eski bir kütüphane olmasına rağmen ücret alıyordu, bu nedenle şehir nüfusunun büyük bir bölümünü dışarıda bırakıyordu.)

1850’lerin başlarında Boston, özellikle İrlanda’daki kıtlığın bir sonucu olarak, büyük bir göçmen akını gördü. Kurucuların halkın kütüphaneye serbestçe girmesine izin verme kararı, herkes için çok faydalı oldu. Şehrin işçi sınıfı ve yeni göçmen nüfusu, o sırada ülkenin başka hiçbir yerinde verilmeyen bilgilere erişimden faydalandı.

Kütüphanenin misyonu dört temel alana odaklanarak kuruldu. Bunlar:
– Okuma ve okuryazarlık bölümleri,

– Ögretim,

– Özel koleksiyonlar

– Kültürel mirasdır.

“Herkes için özgürlük” sloganı, Copley Meydan’ındaki Merkez Kütüphanesinin ön cephesine yazılmıştır. Cinsiyet, ırk, ulusal köken, inanç veya ekonomik durumdan bağımsız olarak herkesi eşit şekilde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını bu cümle göstermektedir.


Biraz da kütüphanenin ana okuma odası olan Bates Hall’dan bahsedelim. Yükselen beşik tonozlu tavanı, yeşil abajurları ve koyu ahşap kitaplıklarıyla ikonik oda, Ölü Ozanlar Derneği’nden bir sahneye adım atmış gibi hissettirir. Salon, hem fonların hem de kitapların ana bağışçısı olan İngiltere’de zengin bir bankacı olan Joshua Bates’in adını almıştır. Ancak bağışları verirken birkaç sıradışı şart koşar:


1. Sonsuza kadar herkes için ücretsiz olun
2. Kışın sıcak tutun.
3. İyi aydınlatılmış bir mekân yapın.
4. Neşelendirici, canlandırıcı olun.

Bu şartların sizce sebebi nedir? Onun üzücü geçmişi olabilir mi? Evet! Bates, Boston’un hemen dışında, Weymouth, Massachusetts’te fakir olarak büyümüştür. Hayatının zorluklarını ve uzun, soğuk, karanlık New England kışlarını hiç şüphesiz unutmamıştır ve yurttaşları için bir dinlenme yeri istemiştir.

İçerisinde ev sahipliği yaptığı eserlerden bahsedecek olursak , Boston Halk Kütüphanesi, kitaplar, haritalar, el yazmaları, mektuplar, çizimler ve 10. yüzyılın başlarına kadar uzanan diğer orijinal eserler de dahil olmak üzere ülkedeki en büyük üç koleksiyon arasında olduğu tahmin edilen 23 milyondan fazla parçaya sahiptir. Bu öğeler arasında William Shakespeare’in ilk baskı folioları, Mozart’tan Prokofiev’in “Peter and the Wolf” un orijinal müzik notaları’da dahil olmak üzere sayamayacağımız kadar çok etkileyici özel
koleksiyonlara sahiptir.

Sanat ve Mimari alanında da bünyesinde çok fazla eser barındırmaktadır.  Bunun için özel gezi turları ayarlanmakta ve uzman profesorler eşliğinde Sanat Tarihi anlatılmaktadır.
Kitabınızı seçtikten sonra ister içerideki çok çeşitli oturma alanlarında , isterseniz çalışma odalarında yada meşhur, ortasında devasa
Dancing Bacchante ve Infant Faun ( Şarap Tanrıçası) heykelini bulunduran avlusunda oturup şehrin merkezinde olmanıza rağmen sessiz ve huzurlu bir atmosfer içinde kitabınızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek