Peder Mork Monsted/ Rana Tunceroğlu

Peder Mork Monsted, günlük hayatta görebileceğimiz manzaraları gerçeğe en yakın haliyle çizmeye çalışan Danimarka’lı bir ressamdır. Öyle ki onun tablolarına kısa bir süre bakıp fotoğraf mı resim mi sorusunu kendinize sorarsınız.

Sizler için Rânâ Tunceroğlu doğa resimlerinin vazgeçilmez isimlerinden Mork Monsted çalışmalarını derledi.

Döneminin en iyi uluslararası manzara ressamı olarak kabul edilen Danimarkalı Ressam Peder Mork, 10 Aralık 1859’da Grenaa’da doğmuştur. Henüz genç yaşlarda Aarhus Sanat Okulu resim derslerine girmiş, 1875-1879 yılları arasında da Kopenhag Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimini tamamlamıştır.

Kısa zamanda birçok ülkede hatırı sayılır bir üne kavuşmuş ve gittiği ülkelerde de resimleri oldukça ilgi görmüştür.O, ne gördüyse onu resmetmiş ve çok farklı motiflerle bütün bir eser oluşturmuştur. Pek çok ülkeye ve şehre seyahat etmesine rağmen, resimleri umumiyetle Danimarka ve İskandinav doğasına, ormanlarına ve ırmaklarına aittir.


Ünlü manzara ressamı Mork Mønsted, 20 Haziran 1941 tarihinde 82 yaşında Fredensborg’da vefat etmiş, bizlere ise hayatın renkli anlarından esinlendiği bu güzel tabloları kalmıştır.

2 Comments

  1. Resimler çok güzel. İnsana huzur veren cinsten. Ressamı tanıtıp bu güzel resimleri bizimle buluşturduğunuz için teşekkürler ? ?????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek