İsrail Usulü Boşanma/ Ronit ve Shlomi Elkabetz

İsrail’de boşanma işlemlerini hahamlar yönetiyor. Bu filmde iki kardeş, Seferad Yahudileri’nin boşanma süreçleri hakkındaki uzun gözlemlerini çarpıcı bir şekilde ortaya koymuşlar. Basit bir hikayeyi kadın, erkek ve yargı gözünden inceleyerek perdeye yansıttıkları filmde Yahudi kültürüne dair pek çok ayrıntı da mevcut. Mesela bütün boşanma yetkisinin erkekte olması ve kadın istemese de evliliğin devam etmesi hatta bu sürecin yıllarca sürmesini filmde izleyebilirsiniz.

1990- 2015 yılları arasında sayısız film ve dizide senaristlik, yönetmenlik ve oyunculuk yapan Ronit Elkabetz’ in kardeşi Shlomi Elkabetz ile beraber çektikleri üçlemenin son filmi İsrail Usulü Boşanma’dır.

Ronit Elkabetz, Fas’tan İsrail’e göç etmiş bir ailenin en büyük kızı olarak 1964 yılında Be’er Sheva’da doğdu. Yetenekli bir sinema, sahne ve televizyon oyuncusu olan Elkabetz aynı zamanda ödül kazanmış bir senaryo yazarı ve yönetmendir. Elkabetz, erkek kardeşi Shlomi Elkabetz ile birlikte, 2004-2014 yılları arasında çığır açıcı ve ödüllü film üçlemesini (Eş EdinmekYedi Gün ve Viviane Amsalem’in Boşanma Davası) kaleme aldı ve Viviane Amsalem karakterini canlandırdı.

Biz bugün bir değişiklik yapıp sizi 2014 yapımı filmle değil onun okumasıyla baş başa bırakacağız. Filmokuma’nın youtube’da çektiği bu videolarda bir film nasıl okunur görme imkanınız olacaktır. Yalnız sinema değil yazarlık yolunda adım atanlar da bu videodan pek çok dersle ayrılacaktır.

Keyifli izlemeler dileriz…

1.BÖLÜM

2.BÖLÜM

3.BÖLÜM

4.BÖLÜM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikte Kopyalama Yasaktır. ©️ Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
  • No products in the cart.
Sohbeti aç
Canlı Destek