Web Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Web Hosting Seçerken 
Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

            Bu yazımda; Web Hosting (Barındırma) çözümü seçerken dikkat edilmesi gereken kritik noktaları ele almaya çalışacağım.

            Web Hosting çözümü seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

-       Firma:
            Evet! Web Hosting çözümü seçerken dikkat edeceğiniz beklide en önemli hatta ilk şey firmadır. İnsanların hizmetine sunacağınız internet sitenizin 7/24 siz uykuyken bile yayında olmasını varsayarsak; dikkat etmeniz gereken ilk şey hangi Firmadan Web Hosting Çözümü seçtiğinizdir. Seçtiğiniz firmanın bu sektördeki tecrübesi çok önemlidir. Ortalama 5-10-15 yıldır bu işi yapan firmalarla çalışmanızı tavsiye ederim.
Fakat köklü bir firma diye direk çalışmanız da doğru değildir. Çalışacağınız firmayı internette araştırarak ve webmaster forumlarında çalışacağınız firma için yapılan yorumlara göz atarak kararınızı vermeniz daha doğru olacaktır. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yoktur. Daha önceleri hosting firmalarını tecrübe eden insanların sesine kulak vermeniz sizin avantajınıza olacaktır.

            Netice olarak; Alanında uzman, tecrübeli ve güvenilir bir firma bulmak.

-       Platform Seçimi:

            Web Hosting çözümleri Windows Hosting ve Linux Hosting serverlerinin altyapılarında barındırılmaktadır. Yayınlayacağınız projenin en iyi performansı sağlaması açısından platform seçiminizi doğru bir şekilde yapmanız çok önemli, Bu seçimi yaparken internet sitenizi hazırlayacak olan kişi veya kurumlara danışabilir, webmaster forumlarına yazabilir yada web hosting çözümünü seçeceğiniz firmaya danışabilirsiniz.

-       Web Hosting Paketi ve Özellikleri

            Web Hosting Çözümü için güvenle çalışacağınız firmayı buldunuz.

            Web Hosting Platformunuzu da seçtiniz…

            O zaman sıra; doğru web hosting paketi ve özelliklerini seçmeye geldi. O zaman bakacağınız ilk şey web hosting’in parası değildir. Öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp, karşılamadığıdır. Web Hosting (barındırma) paketi seçiminde projenizin ileriye yönelik kat edeceği yolu da hesaba katmanız sizin avantajınıza olacaktır. Web Hosting Paketi seçiminde; web alanı, trafik, mail yönetimi; kaç adet mail adresiniz olacak ve mail alanı kotası ne kadar olacak. İnternet Sitenizin, Projenizin nasıl bir sunucuda çalışacağı ve bu sunucunun hangi özellikleri taşıdığı yine hangi bileşenleri desteklediği çok önemlidir.

Web Hosting Çözümü İçin Paket Seçerken;

-          Yayınlayacağınız projenin boyutu nedir? (Web Hosting Alanı Seçimi için)

-          Projeniz için ziyaretçi yoğunluğunuz nasıl olacaktır? (Trafik/Bandwind için)

-          İnternet siteniz statik mi yoksa dinamik mi olacak?

-         Statik yapıda bir internet siteniz olacaksa; yalnızca gösterim amaçlı tabir yerindeyse tanıtım amaçlı bir internet sitesi olacaktır. Çoğu firmalar internet sitelerini bir kez yayınladıktan sonra bir daha kolay kolay güncellemezler. Standart olarak ürün tanıtımlarını bir defaya mahsus yaparlar.

-         Dinamik bir yapıda internet siteniz olacaksa eğer; bu sürekli güncelleyeceğiniz ve yoğun ziyaretçi potansiyeline sahip bir İnternet sitesine sahip olacağınız anlamına gelmektedir.

          İnternet Siteniz/Projeniz gerçekten çok mu önemli?

            Evet! Web Hosting Çözümü Seçerken; yukarıda maddelendirdiğimiz sorulara cevap vermeniz yine Web Hosting Çözümü Seçerken “Ne İstediğinizi Bilmeniz” açısından size faydalı olacaktır.

-          Firma Desteği – Müşteri Hizmetleri

            Web Hosting Çözümü için güvenle çalışacağınız, alanında tecrübeli ve başarılı olan hosting firmasını buldunuz. Son olarak bu bulduğunuz hosting firmasının ürünlerini de kullanmaya başladınız; peki bu firma herhangi bir problemle karşılaştığınız size nasıl bir destek sağlıyor? Sorunlarınıza cevap verebiliyor mu? Herhangi bir sorunda web hosting çözümü aldığınız firmaya ulaşabiliyor musunuz? Çalıştığınız hosting firmasına telefon yoluyla erişebiliyor musunuz? Hosting firmanızın fiziksel bir adresi var mı? Destek taleplerinize verilen cevap süresi ne kadar? Destek taleplerinde verilen cevaplar çözüm odaklı mı yoksa cevap vermiş olmak için mi?

            Dilim döndüğü kadar; “Web Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?” konusunda size bilgi vermeye çalıştım. Sürc-ü Lisan ettiysem affola… Kafanıza takılan bir soru varsa; yorum olarak belirtebilirsiniz. Selam ve dua İle…
Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder