Para Biriktirmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

            Paranızı biriktirin; harcamalarınızdan tasarruf edin. Para nasıl biriktirilir? Para biriktirme yöntemleri nelerdir?  Neden para biriktirmeliyim? Neden tasarruf etmeliyim? Kumbara ile para biriktirme nasıl olur? Banka hesabı ile para biriktirmek nasıl olur? Gibi sorular… Evet; bu yazım da hepsine cevap vereceğim ama tek tek değil, farklı bir bakış açısıyla para biriktirme konusunu kaleme alarak yukarıdaki bütün soruların cevabını vermeye çalışacağım…

            Neden Para Biriktirmeliyim? Veya Neden Para Biriktirmelisiniz?

            Öncelikle neden para biriktirmeniz gerektiğine bir karar verin! Bu bir nevi hedef niteliğindedir. Unutmayın ki, Hedefi olmayan hiçbir gemiye rüzgârın faydası olmaz. Biriktireceğiniz para ile ne yapacaksınız? Ev mi alacaksınız? Araba mı alacaksınız? Ya da Çocuğunuzun Eğitim masraflarını mı karşılayacaksınız? Üniversiteyi kazandığınızda cep harçlığı mı yapacaksınız? Bu veya bunlar gibi bir sebebiniz varsa para biriktirmek zorundasınız!


            Paranızı biriktirin; isterseniz kumbara ile biriktirin. İsterseniz banka hesabı açarak para biriktirin. Ya da eski usul ile yastık arası veya döşek arasında paranızı biriktirin. Yeter ki biriktirin… Nasıl biriktirdiğinizin aslında hiçbir önemi yoktur. Günü ve zamanı geldiğinde, en zor zamanınız da, ihtiyacınız olduğunda o biriktirdiğiniz para kullanın ve kimseye eyvallah etmeyin! Asıl önemli olan kısım budur. Değil merde namerde bile muhtaç olmamaktır.

            Tamam; paranızı biriktirmeye karar verdiniz, peki bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız o zaman yazıyı okumaya devam edin. Günde, Hafta da veya Ayda belli bir limiti bir köşeye koyarak birikim yapılmaz. Birikim yapmak için harcamalarınızı gözden geçirmeniz ve tasarruf etmeniz gerekiyor.

            Paranızı biriktirmeye karar verdiyseniz; aşağıda saydığım yöntemleri de beraberinde uygulamanız; yaptığınız işin yalan ve basit olmadığını gösterecektir. İşte para biriktirmenizi kolaylaştıracak yöntemler;

            Harcamalarınızı takip edin: Ay boyunca harcamalarınıza yönelik giderlerinizi not edin. Buna yaptığınız çikolata, sakız harcamaları dâhil. Ay sonunda olmasa da olur. Kategorisine giren bu harcamalarınızın üç aşağı beş yukarı ne kadar büyük rakamlara ulaştığını göreceksiniz.

            Üyeliklerinize Son Verin: Mümkünse hiçbir şeye üye olmayın. Varsa gazete, dergi abonelikleriniz hemen sonlandırın. Telefonunuz faturalı ise kontörlüye geçin. Maksat paranız varsa harcama yapın. Hatta olmasa da olur. Diyerek paranızı bir köşeye atın. Sakla samanı kışın inekler aç kalsın. Pardon; Sakla samanı gelir zamanı…

            Değer Katmayan Harcamaları Kısın: Evet! Size değer katmayan harcamalarınızı kısmaya çalışın. Ufak tefek harcamalardır belki ama biriktirdiğinizde çok büyük meblağ tutacak bu harcamalarınızı tespit edin ve hayatınızdan çıkarın. PARANIZ CEBİNİZDE KALSIN…

            Taksit’ten kaçının: Taksitli alışverişten kaçının, hatta kredi kartınız varsa onun taksit özelliğini de kapatın. Paranız varsa harcayın. Elinize geçmeyen paranın harcamasını yapmayın. Hem böylelikle birçok harcamalarınıza olmasa da olur… Dediğinizi fark ederek, göreceksiniz.

            Harcamalarınızı kontrol edin: Tabir yerindeyse harcama refleksi dediğimiz bu dürtüyü durdurmaya çalışın. Mağaza önünde geçerken, vitrinde gördüğünüz kıyafeti hemen almak zorunda değilsiniz. Bekleyin! Belki ay sonuna fiyatı düşecektir. Ya da; faklı mağazalar da ya da internette fiyatı daha ucuzdur. Korkmayın! Sizin nasibinizde varsa kimse almaz o kıyafeti… Aklınıza, iradenize hâkim olmaya çalışın. Hem ay sonunu beklerken olmasa da olur. Diyebilirsiniz… Böylelikle burada yapacağınız gereksiz harcama konumuna geçecek olan parayı bir köşe koyarak biriktirebilirsiniz.

            Yaratıcılığınız kullanın: arkadaşlarınızla sinemaya gitmek yerine evde tombala, okey, tabu gibi oyunlar oynayarak eğlenebilirsiniz. Veyahut lüks bir lokanta da yemek yemek yerine güzel bir piknik organizasyonu ayarlayabilirsiniz. Masraflar bölüşüleceği için yüksek meblağ cebinizden çıkmaz. Hem temiz hava çok iyi olur.

            Temiz ikinci el ürünlere yönelin: Özellikle internetin hayatımıza girmesiyle beraber istediğimiz her şeye ulaşmak bayağı kolaylaştı. Bunun bir avantajı ise temiz ikinci el ürünlere ulaşmak. Mesela alacağınız Samsung S6 model bir telefonun sıfırını almak yerine, temiz az kullanılmış ikinci eline internette alışveriş sitelerinden ulaşabilirsiniz.
            Yani diyeceğim o’dur ki, para biriktirmek için kıyıya köşeye üç beş kuruş atmak yeterli değildir. Masraflardan ve fuzuli harcamalardan da kaçınmalısınız. Kaçınmazsanız yapacağınız bu birikimler fuzuli harcamalarınıza gidecektir.

            Para biriktirme hesabı: Evet! Son olarak da para biriktirme konusunda ufak tefek hesaplar yapalım. Tabi bu bir örnek olacaktır. Siz kendi bütçenize göre; paranızı biriktirme hesabı yapabilirsiniz.

Miktar x Gün = Ay
1 ₺ x30 = Ayda 30 ₺
2 ₺ x30 = Ayda 60 ₺
3 ₺ x30 = Ayda 90 ₺
4 ₺ x30 = Ayda 120 ₺
5 ₺ x30 = Ayda 150 ₺
10 ₺ x30 = Ayda 300 ₺
15 ₺ x30 = Ayda 450 ₺
20 ₺ x30 = Ayda 600 ₺


Evet! Sizde kendi para biriktirme hesabınız yapın ve biriktirmeye başlayın. İyi gün var, kötü gün var. Allah göstermesin inşallah; Zor gününüzde kimseye eyvallah etmemek için, paranızı biriktirin ve geleceğinizi güvene alın. İhtiyacınız olduğunda kullanın.
Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder