Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim? Hangi Bölümü Okumalıyım?

Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim? Hangi Bölümü Okumalıyım? Sorusuna gelelim şimdi; aslında bunu kime sorarsanız sorun, cevabın yine kendinizde olduğunu söyleyeceklerdir. Bunu söylerken size birkaç süslü kelime ile cevabın yine sizde olduğunu size pazarlayacaklar. 

Belki de bende öyle yapacağım ne malum… Yazının sonunda görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.
            Öncelikle şunu belirtmeden geçmeyeceğim; Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Sorusuna vereceğiniz cevap ile Yeteneklerinizin farkında mısınız? Sorusuna vereceğiniz cevap, Üniversite özellikle de okuyacağınız bölümü seçmede çok önemli rol oynadığını söyleyebilirim.


Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim?

            Hangi üniversiteyi seçmeliyim? Sorusuna verebileceğim en güzel cevap; okuyacağınız bölümdür. Evet! Yanlış duymadınız hangi bölümü okuyacaksanız o bölüme dair ün yapmış üniversiteye kayıt yaptırmanız sizin için avantaj olacaktır.

            Mesela; Tıp Fakültesi okuyarak Doktor olmak istediğinizi varsayalım; size bu konuda okumanız için verebileceğim ilk üniversite önerisi, sizinde tahmin ettiğiniz gibi, Hacettepe Tıp Fakültesi ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi… şeklinde gider.

            Okuyacağınız bölümü bulun, en yüksekten en aşağıya doğru yani tavan puandan, taban puana kadar en üstten, en altta kadar üniversiteleri sıralayın ve seçiminizi yapın. Tabi seçiminizi yaparken kendi kapasitenizi göz ardı etmeyin. Denemeler de 350-400 arası puan alıyorsanız, gidip 500 puan ile kapatan bölümleri kendinize tek hedef olarak koymayın.

Hangi Bölümü Seçmeliyim?

            Evet; Liseydi, sınavlardı, ygs, lys falan filan derken gel gelelim üniversite tercihlerine ve o meşhur Hangi Bölümü Okuyacağım? Hangi Bölümü Okumalıyım? Sorularına… Tabi bu konuda sıraladıklarım tabiri caizse lafın gelişi cümlelerdir.

            Hangi Bölümü Okuyacaksınız ve Okumalısınız sorusuna vereceğimiz cevap şudur; Öncelikle bunu Üniversiteye hazırlıkta en başa koymalısınız yani üniversiteye hazırlık yaptığınız yolculukta okuyacağınız bölümü belirleyip hedef olarak önünüze koymalısınız.

Okuyacağınız Bölümü Seçerken Özel Yeteneklerinizi Değerlendirin

            Üniversite de okuyacağınız bölüme karar vermeden önce, özel yeteneklerinizi bir kez daha sorgulayın. Mesela; çok iyi şarkı söylüyor olabilirsiniz! Yada özel müzik enstrümanları kullanıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka konservatuar okumalısınız. Yada bu örneği çoğaltabiliriz; Spor üzerine çok iyisinizdir o zaman Besyo’yu bir kez daha düşünün derim.

            Eğer Özel yetenekleriniz yoksa o zaman bulunduğunuz yani okuduğunuz alan üzerine bölümler seçebilirsiniz. Mesela sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerine gidebilirsiniz. Yada Meslek Lisesi mezunusunuzdur. Okuduğunuz teknik bölüm veya alanı üzerine teknikerlik veya mühendislik bölümleri okuyabilirsiniz.

Okuyacağınız bölümü seçmede bu kriterlerin dışına çıkmak isterseniz;

            Hangi bölümü okumalıyım diyorsanız, aşağıda sıraladığın anahtar kelimeler size yardımcı olacaktır.

Okuyacağınız bölümü seçerken;

-          Kendinizi tanıyın

-          Yeteneklerinizi bir kez daha değerlendirin

-          Lisede okuduğunuz (sayısal, sözel, eşit ağırlık) bölümün, puan türüne göre hangi bölümleri seçebileceğinize bakın ve bunun üzerine araştırmalar yapın.

-          Meslek lisesi mezunuysanız; okumuş olduğunuz teknik bölüm veya alan ile ilgili teknikerlik veya mühendislik bölümlerini bir kez daha göz önüne alın.

-           Okuyacağınız bölümü ne için okuyacağınızı iyi bilin. Kendinizi yetiştirmek için mi yoksa para kazanmak için mi?

-          Kafanıza yatan bölümün geleceği hakkında araştırmalar yapın ve bu bölümün mezunlarıyla röportaj yapın. Özellikle internet sayesinde röportaj yapmanız kolaylaşacaktır.


Benden şimdilik bu kadar. Sürc-ü Lisan ettiysem affola… Yeni bir şeyler öğrendikçe eklerim buraya. Selam ve dua ile… 
Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder