Tutulu Satış Nedir?

   Bu yazımızda; Emlak veya Gayrimenkul yatırım araçlarının satın alımlarında kullanılan “Tutulu Satışın” ne olduğuna göz atacağız.
            Tutulu Satış; Genellikle Emlak veya Gayrimenkul dediğimiz yatırım araçlarının satın alımlarında kullanılır.

            Tutulu Satış; çoğunlukla Yapı satın alımlarında karşımıza çıkar. Buna misal vermemiz gerekirse; Daire almak isteyen yatırımcı, elindeki birikmişin yetmeyeceğini gördüğünde soluğu banka gibi parasal kurumların konut kredilerinde alıyor.

            Daireyi almak için konut kredisi çeken yatırımcı; kullandığı ödünç parayı (kredi) yaptığı anlaşmaya gereğince vadeli olarak taksit taksit geri ödemeye başlar. Bu süre içerisinde ödünç alınan paranın (kredi) karşılığında alınan daireye güvence olarak parasal kurum tarafından ipotek konur. (Sonuç’ta parasal kurum sağladığı kredinin geri ödenmemesi durumları için, ödünç verdiği parayı (kredi) sağlama almak zorunda)

            Daha sonra; Yatırımcı, konut kredisi kullanarak parasal kurumdan ödünç olarak temin ettiği parayı (kredi) vadeli olarak taksitli bir şekilde geri öder. Ödemeyi bitirdiğinde ipotek kalkar.”
            Tutulu Satış; Banka gibi Parasal Kurumların; geri ödemeli olarak ödünç verdikleri para (kredi) için bir güvence niteliğindedir. (Bknz: “Tutu: Herhangi bir alacağa karşılık, güvence olan mal”)

            Kullanılan bu yöntem sayesinde; Özel ya da tüzel kişilerin, adına Emlak veya Gayrimenkul dediğimiz taşınmaz malın ederi kadar parayı (kredi) en başında olmasa da, malı aldıktan sonra genel olarak “10 ile 30” yıl arasındaki süreçlerde parça parça (taksitli) olarak, vadeli olarak ödemelerinin sonunda ise tümüyle sahip olmalarını sağlar.

            Yatırımcı tarafından ilgili parasal kurumlara ödeme tamamlandığında, bu TUTU ortadan kalkar.

Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder