Ofis Açmak İstiyorum; Ofis Nasıl Açılır?

Ofis Nasıl Kurulur? 
Ofis Açmak İstiyorum; Ofis Nasıl Açılır?

            İş hayatına atılırken; amacına uygun olarak, doğru yerde düzenli bir ofis’e sahip olmak hiç şüphesiz ki işinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Buda yapacağınız işin kalitesini arttıracağı için, müşteri memnuniyeti yönünden size artı puan katarak, işinizde zirveye hızlı bir şekilde tırmanmanızı sağlayacaktır.

            Evet, bu yazımda yaptığım araştırmalar neticesinde sahip olduğum bilgilerle size; Kendi Ofis’inizi kurmanız yönünde âcizane bir şekilde ipuçları ve uyarılar vereceğim.

            Öncelikle unutmamak gerekir ki; Ofisiniz iş hayatınızın merkezi olacağından dolayı, ofisinizi yapacağınız işin amacına uygun bir yerde açmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yapacağınız işe göre gayrimenkul araştırması yapmalısınız. Hiçbir fikriniz yoksa benim tavsiyem; Müşterilerinizin size rahatlıkla ulaşabileceği merkezi ve park sıkıntısı olmayan bir yerde ofisinizi kurmanızdır.


            Ofis yerinize araştırmalar neticesinde karar verdikten sonra; tuttuğunuz yerin yapı standartlarına uygun olduğundan emin olun. Bir takım giderleriniz olacağı için, bütçenizde bundan payını alacaktır. Ofis tutarken en az 5 yıllık bir plan yapmanız sizin lehinize olacaktır. İşlerinizi büyüttüğünüzde daha büyük bir ofis ihtiyacı doğacaktır.

            Ofisinizin yerini belirledikten sonra, sıra geldi ofis dizaynına; Öncelikle ofisinizin elektrik prizleri, telefon hatları, lavabolarını falan kontrol ederek ihtiyaca uygun olup olmadığını test edin. Unutmayın ki; Ofisiniz, iş hayatınızın merkezi olacak. Tüm işinizi buradan yöneteceğiniz için öncelikle temel ihtiyaçlara cevap verir hale getirilmesi gerekiyor. Daha sonra toplantılarınızı ofisinizde yapacağınızı yine müşterilerinizi de ofisinizden ağırlayacağınızı göz önüne aldığımızda; ofisinizin düzeni ve tasarımına uygun olarak ofis mobilyalarını yerleştirmelisiniz. Ofis Mobilyalarınızı alırken dar bütçeye sahipseniz, sıfır almak yerine ikinci el ofis malzemelerine bakabilirsiniz. Üstelik bunun için internette yüzlerce ilan mevcut bakabilirsiniz.

             Ofisinizin; elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet gibi işlerini tamamlayın. Ofisinizi kurduğunuzda teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı unutmayın. Mesela; ofisinizde birden fazla bilgisayar varsa ağ sunucusu kullanabilirsiniz. Bu veri aktarmayı hızlandıracağından dolayı ofis içerisindeki çalışmaları da hızlandırarak çalışanlarınızın zamanı doğru kullanmalarını sağlayacak ve işin kalitesini arttıracaktır.

            Ofisinizde çalıştıracağınız personelin sayısına karar vermelisiniz. Sekreter, muhasebe ve sahaya süreceğiniz personelinize görev dağılımı yaparak, yapacağı işi göstermelisiniz. Personel ekibi oluştururken ilk etapta Personel yetiştirmek yerine; vasıflı, ehliyetli, kalifiyeli kişilere öncelik tanıyın. Hem böylelikle sağlam kadroyla daha kaliteli işler çıkararak reklamınızı yapacaksanız. Unutmayın ki, biz millet olarak bir şeyden memnun kaldığımızda herkese öneririz… Tabir yerindeyse; “Aynası iştir kişinin, lafına bakılmaz” …

            Ofis Açmak İçin Gerekli Belgeler
            Aslına bakarsak, Ofis açmak için gerekli belgeler aslında işyeri açarken istenilen belgelerdir. Tabi bu belgeler yaptığınız işin faaliyet alanına göre değişmektedir. Muhasebecinize danışarak bu belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Veyahut bulunduğunuz yerin belediyesine başvurarak bu belgeleri öğrenebilirsiniz.

            Ofis Açma Maliyeti
            Ofis açma maliyetiniz; ofisinizin kirası, personel, ofis malzemeleri, ruhsat işlemleri gibi faktörlerin maliyeti esas alındığında değişkenlik gösterir. Çünkü nasıl bir ofis kurulacağı net bilinirse maliyeti ona göre hesaplanabilir. Aynı yapıda bulunan iki ofis, sırf farklı şehirlerde olması nedeniyle maliyet farkları vardır. Fakat üç aşağı beş yukarı baktığımızda; Ofis kurmak, kuracağınız ofisin niteliğine göre 10.000 ile 50.000 TL arasında değişmektedir. 

Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder