Kendinize Ücretsiz Blog Sitesi Açın

            Bu yazım da; kendinize neden blog sistesi açmanız gerektiğini anlatacağım. Birde ücretsiz blog sitesi açmanız için bilgi verip tavsiyelerde bulunacağım. Eh konu ücretsizden açılmışken, ücretli olarak blog sitesinin nasıl açılacağı konusunda da ufaktan teğet geçerek bilgi vereceğim. şimdiden belirteyim sonra bana kızmayın. ;)

            Öncelikle kendinize neden bir blog sitesi açmanız konusunda bazı açıklamalarda bulunacağım.
            Şu hususu da belirtmeden geçmeyeceğim; son zamanların popüler konularından birisi de blog yazarlığıdır. Bunu not alın bir kenara lazım olur. Eskilerde olduğu gibi insanlar artık günlük, anı veya hatıra defteri vesaire tutmuyorlar. Bunun yerine blog yazarlığı yapıyorlar. Böylelikle; duygu, düşünce, deneyim ve gözlemlerini yazıya dökerek diğer insanlarla paylaşıyorlar. Resmen yazdıkları konu ile alakalı okuyucu kitlelerine hitap ediyorlar.


            Eğer araştırmacı bir yapıya sahipseniz ve kendinizi sürekli olarak geliştirmek ve yetiştirmek için mücadele veriyorsanız, hiç durmayın bence blog yazarlığı tam size göre bir iş… Normal zamanlar da zaten araştırma yapıyordunuz değimli? Evet! Şimdi ise yaptığınız araştırmaların sonucunda, elde ettiğiniz bilgileri, daha detaylı ve geniş bir şekilde yazıya dökerek belirli bir kitleye hitaben sunacaksınız… Ne kadar eğlenceli bir iş değil mi?

            Diyelim ki! Herhangi bir konuda uzmansınız; mesela moda giyim uzmansınız, bu sektörü sürekli takip ediyor ve yeniliklerden sürekli olarak haberdar oluyorsunuz değil mi? Evet! En önemlisi de; Birisi size moda giyim konusuyla ilgili bir soru sorduğunda kekelemeden binlerce kelimeyi telaffuz edebiliyorsunuz değil mi? Evet! Hah işte! Blog yazarlığı tam size göre bir iş. Başlanğıçta hobi olarak gireceğiniz bu işte, ilerleyen zamanlarda kazanç dahi elde edebilirsiniz. Hem bakın; uzmanı olduğunuz moda giyim konusunda blog yazarı olarak kendinizi kanıtlayabilirseniz, yaptığınız yorumların moda giyimine yön vereceğini unutmayın!... (Moda Giyim uzmanlığı bir örnekti, bu teknoloji uzmanlığı da olabilir veya sizin kendi uzmanlık alanınızda olabilirdi..)

            Blogunuz’dan Gelir Elde Edebilirsiniz
            Herhangi bir alanda uzman olmasanız bile blogunuzu; kişisel bir blog veya genel bir blog şeklinde açtınız. Eğer özgün ve kaliteli içerikler üretirseniz blog siteniz daha çabuk üst sıralara gelecektir bundan hiç şüpheniz olmasın. Böylelikle sizde blog yazarı olarak belirli bir ün’e kavuşarak kendinizi kanıtlayabileceksiniz.

            Diyelim ki; Blogunuzun ziyaretçileri arttı, dolayısıyla blogunuzun içerisindeki etkileşimler de buna bağlı olarak arttı. Blogunuz belirli bir noktaya geldikten sonra başta Adsense olmak üzere çeşitli reklam şirketlerinden gösterim bazlı veya tıklama başına reklam alarak gelir elde edebilirsiniz. (Bu konuyla ilgili ilerleyen tecrübelerim olacaktır. İlerleyen zamanlarda buradan yazıya dökeceğim)

            Blog sitenizin iyi bir noktaya geldiğine değinmişken; Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan Doğal Reklam modelleri var. İsmi daha çok Tanıtım Yazısı şeklinde anılan reklam modelinde; Reklam verenler etkileşimi doğal olduğundan; hızlı ve sağlam bir şekilde dönüşüm sağladığından dolayı kullanılan reklam modelidir. Her ne kadar reklam verenin işine gelen bir yöntem olsa da, yayıncının da işine gelen, tercih sebebi bir reklam modelidir.
            Eğer zamanla popüler bir blog sitesine sahip blog yazarı olursanız bu tür reklamların teklifi size gelecektir. Sadece içerik olarak gireceğiniz Tanıtım Yazılarından bile gelir elde edebileceksiniz. Bundan emin olabilirsiniz. ;)


            Blog Sitesi Nasıl Açılır
            Blog sitesi açmak için kullanılan; Ücretli ve Ücretsiz şekilde 2 yöntem vardır. Eğer blog sitenizi profesyonel bir mantıkla yaklaşıp, ücretli bir şekilde bu işe girmek istiyorsanız; öncelikle Domain ve Hosting alıyorsunuz daha sonra ise aldığınız hostinginiz ile domaininizi (alan adı) bir birine bağlıyorsunuz. Akabinde ise; CMS diye bilinen (İYS) İçerik Yönetim Sistemi olan Wordpress’i Hostinginizin sunucusuna kurarak blog yazarlığına başlıyorsunuz. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız bu yöntem biraz maşakatli bir yöntemdir. İşin ehli kişilerden yardım almanız gerekebilir. Fakat tavsiye edilir bir yöntem, öyle olmasa buradan belirtmezdim. Sadece konu başlığından yola çıkarak Ücretli kısmına fazla değinmeyeceğim.

            Neyse tekrar konumuza dönelim; Blog sitesi sahibi olmanız için bir diğer yöntem ise ücretsiz blog sitesi veren servislerdir. Bu servisleri araştırabilirsiniz, bu konuda benim size tavsiyem Blogger’dir. Hem Google’nin bir ürünü olduğu ve onun altyapısını kullandığı için güvenilir olmasından ziyade, içeriğinde de reklam olmaması büyük avantajdır. İndexleme konusunda da sorunu yoktur. Siz yeter ki düzenli bir şekilde blog yazarlığı yapın. Botlar indexleyeceği zamanı şaşırmazlar. Hem böylelikle blog siteniz daha hızlı yükselecektir.

            Blog sitesinden gelir elde etmek isteyen blog yazarları için; Blogger’de Adsense onayının biraz daha hızlı olduğunu duymuştum. (Bu konuda tecrübem olmadığı için fazla bilgi vermek istemiyorum, fakat tecrübe ettiğimde netyazi.com üzerinden sizinle paylaşacağıma söz verebilirim)

            Blogger’den blog sitesi açtığınızda; isminiz.blogspot.com veya isminiz.blogspot.com.tr şeklinde bir uzantıya ücretsiz olarak sahip oluyorsunuz.
            Aynı zamanda Blogger’de blog oluşturduğunuz da binlerce tema ve eklenti desteği de bulabilirsiniz. Blogger sorunları ve çözümlerinin konu alındığı forum siteleri bile mevcuttur.

            Ha ücretli olarak blog sitesi açma yöntemini tercih edip; kullanacağınız wordpress yazılımında da binlerce tema ve eklenti desteği bulabilirsiniz. Aynı zamanda da birden fazla destek forumuna da ulaşabilirsiniz.

            Ayrıca şunu da belirteyim; blogger de açmış olduğunuz blogu daha sonra profesyonel olarak işe devam edeceğim mantığıyla yola çıkarak; wordpress’e geçiş yaptığınızda, blogger’deki blogunuzu wordpress’e aktarabilirsiniz. Yalnız ben unutmadan söyleyeyim, bu işin profesyonelliği yoktur. En azından bana göre profesyonelliği yoktur. Hem Bknz: bulunduğunuz blog sitesi, netyazi.com da blogger üzerinden oluşturulmuş ve bloggerin altyapısını kullanan bir blog sitesidir.

            Blogger’in verdiği “isminiz.blogspot.com veya isminiz.blogspot.com.tr” gibi uzantılar çok uzun geliyor veya kendi özel alan adınınızı (domain) kullanmak istiyorsanız; mesela; isminiz.com şeklinde… Öncelikle alan adınızı (domain) tescil ediyorsunuz ve blogger hesabınıza yönlendiriyorsunuz. Not: Özel alan adınızı blogger’e yönlendirirken Ns, Ad sunucu, Chname gibi ayarların yapılması gerekiyor. Bunu da ilerleyen zamanlarda ayrıca yazarak sizlerin faydalanmasını sağlayacağım inşallah.

Bilgi ve fikir amaçlıdır.

Selam ve Dua ile…
Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder