Hüznün Ardında Sevinçlerimiz Vardır


Uzun uzun girmeyeceğim konuya fakat şunu bilmenizi istiyorum. Lise 3’e giderken karalama defterimde bulunan ufak bir deneme yazısını paylaşmak istiyorum. İlerleyen günlerde aynı konuda tekrar yazıp sonra her ikisini de sizlerin yorumuna sunmayı düşünüyorum. Bakalım hayırlısı… ;)

            Hayatımızı idame ettirmekte olduğumuz şu fani dünyada, elbette her şey gelip geçicidir.

            Fakat insan her şeyin gelip geçici olduğu şu fani dünyada, hiçbir şeyin kendisine ızdırap çektirmesine izin vermemelidir.

            Her ne kadar sevinçlerimiz bu hayatın vazgeçilmez bir parçasıysa, hüzünlerimizde bu hayatın bir parçasıdır.

            Misal vererek konuyu genişletmek gerekirse; “Evinizde bilgisayarınız var fakat bu bilgisayardan memnun değilsiniz, yenisini alma gibi bir durumunuz olmadığı için idare etmektesiniz. Derken, babanız size yeni bir bilgisayar aldı.” Bu durumda elbette sevinirsiniz değil mi? Çünkü sürpriz bir durum ile karşı karşıya kaldınız.

            Hal böyle olunca insan hüzünlü olduğu zamanların bile ardında bir sevinç yaşayacağını bilmelidir. Öyle ki, okulda verilen eğitimin sisteminin aksine hayatta önce sınav olursunuz sonra dersinizi alırsınız. Buda insanın hayatında tecrübeleri meydana getirerek olgunlaştırır. Olgunlaşan insanın; şahsiyeti, karakteri, idealleri… v.s. yerine oturur. Olgunlaşan insan toplumda kaliteli, itibar sahibi birey haline gelir.

            Yazının en başında belirttiğimiz gibi; “Her ne kadar sevinçlerimiz bu hayatın vazgeçilmez bir parçasıysa, hüzünlerimizde bu hayatın bir parçasıdır.” Bu hususla beraber yaşadığımız hüzünlerin bir sınav olduğunu bu sınavın sonucunda gereken dersi alacağımızı unutmamalıyız. Aldığımız bu ders doğrultusunda tecrübe sahibi olacağız akabinde ise şahsiyet, karakter ve idealleri olan olgun, itibar sahibi birey olarak toplumda yerimizi alacağız. Hüznün ardında da sevinçlerimiz vardır.


Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder