Hosting (Barındırma) Nedir?


Hosting; kelime anlamı olarak ev sahipliği yapmak veya Barındırma anlamına gelen bu terim; İnternet sitesinin sayfalarını, resimlerini, dokümanlarını ve dosyalarının yayınlamak için gerekli olan alanın sunucu üzerinden kiralanmasına denir.

            Bir internet sitesi yapmak istediğimizde; dosyalarımızı barındıracağımız bir alana ihtiyaç duyacağız. Bunu evdeki bilgisayarımızdan yapmamız mümkün değil, üstelik bunun için gerekli olan yazılım ve donanım hazır olsa bile normal internetin hızı bunun için yetersiz kalacaktır.

            İnternet sitesini yayınlamak için kiralanan web alanı; internet kullanıcılarının erişebileceği Datacenter denilen veri merkezlerinde bulunur.            İnternet Sitesi yapmak istediğimizde, öncelikle bir Domain’e yani alan adına ihtiyacımız olacak; bunun için domain tescil firmasına başvuruda bulunarak kendimize uygun domaini (alan adı) sorgulatacağız. Tescil edeceğimiz domain (alan adı) başkası tarafından alınmamışsa, hemen kendi adımıza en az 1 en fazla 10 yıllığına tescil ediyoruz.

            Daha sonra kendimize uygun bir web hosting (barındırma) satın alarak, domainimize (alan adı) DNS (Domain Name System) veya Domain İsimlendirme Sistemi dediğimiz DNS Protokolü ile hosting (Barındırma) hesabına bağlanarak İP adresi üzerinden yayın yapıyoruz.


Hosting (Barındırma) Türleri Nelerdir?

Shared Hosting – Paylaşımlı
            Shared, paylaşımlı olarak kullanılan hosting (barındırma) hesabıdır. Tek sunucu üzerinde, sunucu özelliklerine göre hosting (barındırma) yayınlanabilir. Sunucunun bu özellikleri, bant genişliği ve fiziksel gücüne göre değişmektedir.

            Bu konuda bir örnek üzerinden gidecek olursak; Evde kullandığımız bilgisayarın özelliklerinden oluşan bir sunucumuzun olduğunu varsayalım, bu sunucuda ortalama 100 adet linux hosting hesabı barındırabiliriz. Fakat tamamen Hosting (Barındırma) için markalı olarak üretilmiş sunucu makinelerinde standart olarak 1000’den fazla hosting (barındırma) hesabı açılabilir.


Co-Location – Sunucu Barındırma
            Co-Location - Sunucu Barındırma hizmeti, sahip olduğunuz donanımların datacenter dediğimiz veri merkezlerinde, gerekli olan enerji, soğutma, internet gibi dâhili hizmetlerin takip edilmesi için sağlanan hizmettir.

Reseller Hosting – Bayi
            Reseller Hosting yani Bayi Hosting anlamına gelen bu hosting hesabı, genel olarak shared dediğimiz paylaşımlı sunucularda sunulan hizmetlerdendir.

            Reseller Hosting veya Bayi Hosting aldığınızda, size sunulan web alanı, trafik, domain sayısı gibi özelliklerin dâhilinde birden fazla hosting hesabını kendi paneliniz üzerinden yönetebilirsiniz.

Dedicated Server – Kiralık Sunucu
            Dedicated veya Kiralık Sunucu dediğimiz terim; datacenter dediğimiz veri merkezinde bulunan fiziksel bir sunucunun size özel kullanımı için tahsis edilmesi işlemine denir. Bu sunucular üzerinden yapılacak olan host yönetiminde, Plesk, Cpanel, directAdmin, hostingcontroller gibi kontrol panelleri kullanılabilir.

            Dedicated veya Kiralık Sunucu dediğimiz size özel olan sunucularda, kendi sitelerinizi veya müşterilerinizin sitelerini yayınlayabilirsiniz. Üstelik bu sunucular üzerinden Hosting (barındırma) hizmeti bile verebilirsiniz.

Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder