Homeofis Çalışma Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

           
Bu yazımda Homeofis nedir? Homeofis çalışma yöntemi hakkında bilmeniz gerekenler? araştırarak elde ettiğim bilgilerin neticesinde anlatmaya çalışacağım sizlere, sürçü Lisan ederesem affola, neyse biz şimdi konumuza dönelim;

            Home = Ev Office = Ofis Türkçe anlamlarına baktığımız da tamamen ne olduğunu az çok anlayabiliyoruz. Ev Ofisi yani evin bir odasını Ofis gibi kullandığınız da HOMEOFİS sistemine geçmiş olursunuz.

            Homeofis genellikle freelance yani serbest çalışanların tercih ettiği ve son zamanlar da büyük bir ivme kazanarak artış gösterip, trend olan bir çalışma yöntemidir.

            Özellikle ülkemizdeki birçok şirketin, son zamanlar da giderlerini kısmak adına homeofis yöntemiyle freelance bir şekil de çalışacak personel alım ilanları yayınlamaları büyük dikkat çekiyor.


            Bu arada; “ne güzelmiş? Evden oturduğun yerden para kazanıyorsun? Böyle sisteme can kurban!” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat şu kadarını bilmek gerekir ki; homeofis çalışma yönteminin olumlu olduğu kadar olumsuz yanları da vardır. Kabul etmek gerekir ki; avantaj ve dezavantaj kavramı hemen hemen her şeyde vardır. Haksız mıyım?

            Fakat şu konuda size hak veriyorum. Mesela, homeofis çalışma yönteminde; başınızda her an sizi denetleyen birilerinin olmaması, sabahları erken kalkıp hazırlanma ve yol çekme derdinizin olmaması bunun yanı sıra yol masrafının olmaması ne bileyim işte, yine bunların yanı sıra; güzellikmiş, giyimmiş gibi derdinizin olmaması büyük bir avantaj, bu konuda size hak veriyorum.

            Genel çalışma şartlarında, insanlar; Sabah 08.00 Akşam 18.00 arası yoğun bir iş temposu yaşıyor. Fakat bununla da kalmayarak, bunun yanı sıra ortalama olarak günün 2 saatini de ev ile iş arasında helak olurcasına mekik dokuyor. Şimdi bu şartlar da çalışan insan için homeofisin ne olduğunu anlatarak, öğretirsek o zaman da o insanın rüyasını homeofis süsler… Haksız mıyım? Mesela yukarıda belirttiğim saat aralığında haftanın 5 günü 10 saat çalışıyorsun, çalışmakla kalmıyor birde dört duvar arasına sıkışıp kalıyorsun. Öyleyse neden bu duvarlar insanın kendi evi olmasın? Hem yol, yol masrafı, giyinme, hazırlanma vesaire işe gitme ve gelme ortalama 2 saat zamandan tasarruf da büyük bir avantaj… Üstelik başında dikilerek sürekli denetleyen bir patron da olmaz homeofis çalışma yönteminde… Haksız mıyım?

            Tabi bunun yanı sıra homeofis çalışma yönteminin birde dezantajları var. Ben araştırdıklarımı dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalışayım size… Öncelikle şunu belirtmeden geçmeyeceğim; homeofis çalışma yöntemini kullanan insanların internet üzerinden birçok şikâyetlerine rastladım. Tabi şaşırmadım değil ama ne bileyim işte neyse biz konumuza dönelim; homeofis freelance çalışan insanlar; Homeofis çalışmada bir süre sonra hantallaştıklarını, sosyal yaşamdan uzaklaştıklarını ya da konuşmalarındaki yavaşlamaya kadar sorun yaşadıklarını belirtiyorlar.

Homeofis’te Çevrenizi Bir İşinizin Olduğuna İkna Edin
            Homeofis yönteminde en büyük sorunda belki budur diye düşünüyorum. Millet olarak kendi değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştiğimizi varsayarsak, BAŞTA AİLEMİZ OLMAK ÜZERE, ÇEVREMİZDEKİ İNSANLARI, EŞ, DOST, AKRABA ve ARKADAŞI BİR İŞİNİZ OLDUĞUNA İKNA ETMEKTİR. Bu konu da kendinize göre bir metot geliştirip çevrenizdekileri ikna edeceksiniz. Yoksa başta siz olmak üzere ailenizin çok lafını edeceklerdir. Filan çalışmıyormuş, evde boş boş oturuyormuş… Ya da, Filanın oğlu çalışmıyormuş… Gibisinden işte, insanların ağzı torba değil ki bağlayasın değil mi?

Homeofis’te Beslenme
            Homeofis çalışıyorsanız ya sürekli dışarıdan yemek söyleyeceksiniz. Ki bu size pahalıya patlayabilir. Ya da üşenmeyip Mutfak’ta kendinizi geliştireceksiniz. Garanti veriyorum 1 sene içerisinde Mantısından, İçli köftesine, tavasından sarmasına kadar uzanan geniş yelpaze de büyük bir lezzet ustası olacaksınız… HOMEOFİS ÇALIŞANLAR İNSANLAR DA BÜYÜK BİR BESLENME SORUNLARININ ve BUNUN YANISIRA BÜYÜK BİR YEMEK GİDERİNİN GÖRÜLDÜĞÜ ve BU DURUMUN OBEZİTEYE KADAR UZANDIĞI İNTERNETTE KARŞILAŞTIĞIM HOMEOFİS ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ARASINDA. Fakat kendine hâkim olan insanlar için durum farklıdır.

Homeofis’te Çalışma Pozisyonu
            Homeofis çalışıyorsanız veya çalışacaksanız; “Uzanarak çalışmak veya Yatarak Çalışmak” gibi kulağa hoş gelen kelimeleri unutun! Yoksa soluğu uyandığınızda, uyuduğunuzu anlayarak alırsınız… NORMAL OFİS GİBİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARINIZIN DA YANINIZDA OLDUĞUNU VARSAYARAK BÜYÜK BİR CİDDİYET ve PRENSİP İLE ÇALIŞIRSANIZ HİÇBİR SORUNLA KARŞILAŞMAZSINIZ. Rahat olun, eğer dediğimi
yaparsanız sorun yaşamaz, pişmanlık duymazsınız

Homeofis’te Mazeret
            Aslında Homeofis’te mazeret gibi bir durum söz konusu değildir. En azından bana göre; Kime ne şekilde bir mazeret söyleyeceksin ki? Hadi söyledin diyelim; nasıl inandıracaksın? Misal veriyorum patronunuz aradı ve filan işi bugün yetiştir dediğinde, Grip olduğunuzu söylediniz. Alacağınız cevap; Geçmiş olsun diyerek tekrar filan işi bugün yetiştir diyip, telefonu kapatacaktır.

Homeofis ve Sosyal Hayat
            Homeofis çalışan insanlar genellikle sosyal hayatlarının kalmadığına dikkat çekiyor. Bunu konu başlarında da belirtmiştim, dikkat ettiyseniz… Eğer kendinizi kontrol eder yine kendinize zaman ayırırsanız herhangi asosyal bir insan olma durumuna düşmezsiniz. Ya da hiçbir şey yapamıyorsanız; İşinizin pc ve internet ile olduğunu hatırlayın… Mesela dizüstü bilgisayarınızı alarak bir kafe’ye giderek çalışmanıza ordan devam edebilirsiniz. Üstelik sizde biliyorsunuz ki; bu zamanda WİFİ hizmeti sunmayan kafe yoktur. Varsa da o kafeye yeterli ilgi yoktur emin olun.

Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder