E-bilet Nedir? E-Bilet'in Avantajları Nelerdir?

Elektronik Bilet veya E-bilet Nedir? 
            Gün geçtikçe hızla gelişen teknolojinin katkısıyla bilgisayar ve internet kullanımı yaygınlaşarak hayatımızın birer parçası geldi.

            Bu gelişme bir çok pozitif yararı da beraberin de getirerek; insanları zaman ve mekandan tasarruf etmelerini sağlarken, kağıt kullanımının yerini ise dijital teknolojiye bırakmıştır. 

            Hatırlarsanız! Ülkemizdeki futbol maçlarına girişlerde elektronik bilet uygulamasına geçiş için kamuoyu  oluşturan haberler gündemdi. Elektronik bilet yada kısaca e-bilet dediğimiz bu uygulama, “Karayolu, Demiryolu, Denizyolu ve Havayolu” ulaşımlarında hatırı sayılır şekilde bir süredir kullanılmaktadır. 


            Kağıt bilet ile aynı işleve sahip olan Elektronik Bilet yada e-bilet uygulaması kağıt kullanımı ortadan kaldırmasından tutun ucuz bilet araştırmasını, bilet fiyatlarının karşılaştırılmasını, yolcuları zamandan tasarruf etmelerine kadar kolaylık sağlamak için kullanılan bilet sistemi uygulamasıdır.

            Elektronik Bilet veya e-bilet uygulaması; Karayolu, Demiryolu, Denizyolu ve Havayolu ulaşımlarında kullanımı gün geçtikçe katlanarak artmaktadır.  Özellikle havayolu Ulaşımları’nda havaalanındaki yolcuların işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için kullanılıyor. 

            Havayolu ulaşımında hizmet veren uçuş firmaları yolcunun uçuş bilgilerini, saatini, hangi sefere gittiğini ve hangi kapıdan geçiş yapacağı gibi bilgileri kağıt bilet yerine elektronik bilet yada e-bilet dediğimiz bilet sistemi uygulaması üzerinden kullanıcıya sunuyor. 

            Yolcular elektronik bilet veya e-bilet sayesinde sadece kimliklerini göstererek hava limanlarına geldiklerinde check-in yapabiliyorlar. Yolcular dilerlerse bu elektronik biletlerin çıktısını bilgisayarlarından alabiliyorlar ya da elektronik bilet veya e-bilet kestirirken kullandıkları akıllı telefon özellikli mobil cihazlarına gelen QR kodları sayesinde uçağa biniş yapabiliyorlar.

Elektronik Bilet veya E-Bilet’in Avantajları

            İnternet üzerinden yapılan online bilet işlemleri sayesinde, herhangi bir acenteye gidip sıra bekleme derdine son vererek zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor.
            Elektronik Bilet veya e-biletlerin çalınması mümkün değildir. Bilet kontrol işlemleri sırasında kimlik bilgileri karşılaştırılması yapıldığı için güvenlik açısından da sağlamdır.
            Elektronik bilet veya e-bilet bilgilerinin çıktısını istediğiniz zaman internet üzerinden alarak kullanabilirsiniz. Normal biletler de sık karşılaşılan unutma, kaybetme, çaldırma gibi durumları ortadan kaldırır.

            Elektronik Bilet veya E-bilet’inizi hava yolu firmasının belirlediği uygun fiyattan alırsınız. Böylelikle acente gibi aracı kurumlara ek komisyon ücreti vesaire ödemekten kurtulursunuz. Paranız cepte kalır.


            Kullanılan çevrimiçi check-in sistemi uygulamasıyla elektronik bilet veya kısa e-bilet’inizle havaalanına gitmeden doğrudan uçağa giderek oturacağınız koltuğu seçebilirsiniz. Üstelik! Check-in sırası beklemezsiniz. 
Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder