Domain (Alan Adı) Nedir?

     
      Domain yani Türkçe “Alan Adı” dediğimiz terim; internet üzerindeki kelimelerin veyahut rakamların tescil edildiği isimlerdir. Mesela netyazi.com bir domaindir (Alan Adı), internet sitelerinin isimleri veya adresleri olmak zorundadır, netyazi.com domaini (Alan Adı) aynı zaman da bir internet adresidir. Domain (Alan Adı) olmazsa internet siteleri yalnızca İP adresleri üzerinden çalışabilir. Fakat buda pek tercih edilen bir yöntem değildir.

            Örnek verelim; netyazi.com domain’i (Alan Adı) DNS Protokolü ile hosting (Barındırma) hesabına bağlanarak İP adresi üzerinden yayın yapar.

Domain (Alan Adı) Nasıl Tescil Edilir?


            İnternette yer almak için öncelikle Domaininizi yani Alan Adınızı tescil ettirmeniz gerekmektedir. Tescil ettirmek için; Domain (Alan Adı) ve Hosting (Barındırma) hizmeti sağlayan firmaların internet sitelerine girerek, öncelikle alacağınız Domain’in uygun olup olmadığını kontrol ettiriyorsunuz. Unutmayın ki, Domain (Alan Adı) tescilinde ilk gelen alır kuralı vardır. Tescil ettireceğiniz ismi kontrol ettikten sonra uygunsa (başkası tarafından alınmamışsa) en az 1 yıl en fazla 10 yıl kendi adınıza tescil ettirebilirsiniz. Domain’inizin (Alan Adı) süresi dolduğunda tekrar ödeme yaparak uzatabilirsiniz.

Subdomain Nedir?

            Subdomain yani alt domain anlamına gelen alt alan adına verilen isimdir. Subdomain (Alt Alan Adı), ana domaine bağlı bir şekilde, farklı bir hesap oluşturabileceğiniz domainlerdir.
            Bu özellik ise domainin (Alan Adı) bağlı olduğu hosting (Barındırma) ile alakalıdır. Eğer hosting (Barındırma) hizmetiniz destekliyorsa; Domaininizin (Alan Adı) sub yani alt özelliğini kullanabilirsiniz. Hosting (Barındırma) hizmeti alırken subdomain (alt alan adı) özelliğinin olup olmadığına dikkat edin.

            Subdomain (alt alanadı) nedir? Örnek üzerinden giderek anlayalım;

            Ana Domainimiz; netyazi.com değil mi? Evet!

            Subdomainimiz ise şu şekilde olur; mesela, inter.netyazi.com <<< bu subdomaindir. Ana Domainimizin önüne “inter”kelimesi getirdik. Arada (Nokta) var dikkat edin. Ana Domainimize uyumlu bir şekilde subdomain oluşturduk. “İnter” kelimesi yerine başka bir kelime de kullanabilirdik. Mesela, “blog” kelimesini kullanırsak; blog.netyazi.com şekline subdomainimiz olur. Subdomain ile Ana Domain arasında nokta vardır. Buna dikkat edelim.

İP ADRESİ NEDİR?

            İnternet üzerinde tanımlı olabilmek için “İnternet Protocol” İP numarasına ihtiyaç vardır. İhtiyaç duyulan bu “İnternet Protocol” numarası kısaca İP Adresi anlamına gelmektedir.
            Aynı zamanda İnternet üzerinde her bilgisayarında kendine özel İP Adresi vardır. Bilgisayarlar birbirine bu İP Adresleri üzerinden başlanırlar.

            Domain (Alan Adı) ise bu IP Adreslerinin daha anlaşılır bir görüntüsüdür aslında; çeşitli numaralardan oluşan IP Adreslerinin hatırlanması zordur, buna karşılık olarak da Domain (Alan Adı) isimlerinin kullanılması istenilen adrese kolayca erişilebilmesini sağlamaktadır.

DNS (Domain Name System) NEDİR?

            Domain Name System Türkçe’de Domain İsimlendirme Sistemi anlamına gelen bu kavram DNS, İP Adresleri ile Domain (Alan Adı) arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir.

            DNS (Domain Name System) veya Domain İsimlendirme Sistemi sayesinde kullanılması pek pratik olmayan İP Adresleri ile kolay anlaşılabilir domain (alan adı) isimleri ilişkilendirilmiş olur. DNS işlevi sayesinde İP Adresinin hangi bilgisayara bağlı olduğu belirlenirken, sitenin yeri de bu sayede belirlenir. Domain (Alan Adı) uzantıları internet sitelerinin kurulma amaçlarına göre özelleşmesini sağlamak için kullanılırlar. 
Google Plus ile Paylaş

Kısaca: Net Yazı

www.netyazi.com bir dizi bilgi blogu
    BLOGGER YORUMLARI
    FACEBOOK YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder